Jaki tynk w 2021 roku?

Tynk to nieodzowny element w czasie budowy domu oraz remontu mieszkania. Dzięki niemu elewacja budynku jest chroniona przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi, a ściany mieszkań zyskują interesującą fakturę. Wybór tynku zależny jest od rodzaju i właściwości podłoża. Z naszego artykułu dowiesz się jakie rodzaje tynków są dostępne na rynku.

Jak przygotować podłoże przed tynkowaniem

Odpowiednie przygotowanie podłoża wpływa na trwałość tynku. Należy dokładnie ocenić stan ścian,  ponieważ od tego zależeć będzie przyczepność tynku. Ściana powinna być mocna i stabilna. Należy oczyścić ją z kurzu, brudu oraz usunąć pozostałości po tapecie czy poprzedniej farbie. Jeśli ściana jest zatłuszczona, koniecznie trzeba umyć zabrudzone miejsce wodą z odtłuszczaczem np. płynem do naczyń. Konieczne jest także wyrównanie podłoża, aby nie trzeba było dodawać grubszych warstw tynku. Kiedy nakłada się tynk? Prace tynkarskie wykonuje się po zakończonym remoncie — wymurowaniu ścian czy wykonaniu instalacji wewnętrznych. Niezależnie od rodzaju tynku, jaki wybierzesz oraz materiału, z jakiego powstała powierzchnia, czynności wymienione wyżej są obowiązkowe, aby praca tynkarza została wykonana prawidłowo. 

Jaki tynk wybrać?

Uniwersalnym wyborem jest tynk gipsowy, który można stosować praktycznie we wszystkich pomieszczeniach — wilgoć nie może przekraczać 70%. Świetnie sprawdzi się w salonie jak i sypialni. Zastosowanie go pozwala stworzyć przytulną atmosferę; gips dobrze chłonie i oddaje wilgoć, a także utrzymuje więcej ciepła w pokoju. Tynk gipsowy umożliwia uzyskać gładkie i równe powierzchnie. Kiedy jesteś w trakcie renowacji zewnętrznych, najlepszym wyborem będzie tynk cementowo-wapienny, który pomoże wykończyć powierzchnię ścian lub przygotuje podłoże do wykonania gładzi gipsowych. Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach narażonych na uszkodzenia oraz o wysokiej wilgoci. Dla ułatwienia i skrócenia pracy polecane są tynki maszynowe, które nanoszone są agregatem tynkarskim. Do ich wykonania potrzebny jest odpowiedni sprzęt oraz wyspecjalizowana ekipa budowlana. Tynk maszynowy może być zarówno wenętrzny, jak i zewnętrzny. W celu zabezpieczenia powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi najlepszy będzie tynk zewnętrzny, w celach przygotowania powierzchni pod dalsze prace renowacyjne np. kafelkowanie idealnie sprawdzi się tynk wewnętrzny.

Przed wyborem tynku, należy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu powierzchni oraz odpowiednim jej przygotowaniu. Usprawni to pracę ekipy budowlanej oraz zapewni lepszą przyczepność. Jeśli zależy ci na szybkim przebiegu prac remontowych, polecamy wybór tynku maszynowego.