Kuchnia otwarta na salon czy w osobnym pomieszczeniu-wady i zalety.

Kupując mieszkanie lub dom jedną z kluczowych kwestii, na którą zwracamy uwagę jest rodzaj kuchni, a dokładniej czy jest ona typu zamkniętego, czy otwartego na salon lub jadalnię. Jeśli tylko mamy możliwość wyboru nie jest on wcale prosty. Zarówno kuchnia otwarta, jak i zamknięta ma swoich zwolenników i trudno odebrać im część argumentów. W poniższym tekście postaramy się wskazać główne zalety i wady obu rozwiązań. Zapraszamy do lektury.

Główne zalety kuchni otwartej

Otwarta kuchnia bardzo często kojarzy się z rozwiązaniem dla dużej przestrzeni mieszkalnej. Oczywiście łatwiej ją zaaranżować mając dużo miejsca, ale nie jest to warunek konieczny. W mniejszych mieszkaniach otwarta kuchnia optycznie dodaje przestrzeni. Mieszkanie jest też dzięki temu widniejsze, gdyż eliminujemy częściowo, lub całkowicie jedną ze ścian, które normalnie oddzielałyby kuchnię od reszty pomieszczeń. Kolejnym plusem przemawiającym za wyborem kuchni otwartej jest bliski kontakt z domownikami, nawet jeśli przebywamy w kuchni. Jeśli lubimy przyjmować znajomych, otwarta kuchnia pozwoli nam uczestniczyć w spotkaniu, nawet jeśli kończymy przygotowywanie potraw. Kupując mieszkanie np. za pomocą wyszukiwarki https://obido.pl/rynek-pierwotny-wroclaw/ warto przeglądając oferty pod kątem kuchni w aneksie i tradycyjnych.

Wady kuchni otwartej

Jedną z najczęściej wymienianych jest zapach potraw z kuchni przenikający do innych pomieszczeń. Do pewnego stopnia jest to słuszny argument. Możemy jednak ograniczyć kuchenne zapachy do minimum, instalując w niej dobrej jakości okap z wyciągiem. Jeśli gotujemy często, warto pamiętać też o regularnym wietrzeniu kuchni. Drugą wadą, którą można wymienić jest poczucie iż lodówka i zmywarka stoją niemalże w pokoju. Jest na to prosta rada.
Można je sprytnie ukryć wybierając odpowiedni sprzęt ADG w zabudowie. W ten sposób unikniemy ich nadmiernej ekspozycji.

Zalety kuchni zamkniętej

Jeśli uważasz kuchnię za swoje „królestwo”, w którym lubisz przebywać w pojedynkę, otwarta kuchnia nie jest dla ciebie. Zamknięta kuchnia dla pewnej grupy osób bywa swojego rodzaju azylem, miejscem, w których oprócz tego, że służy do gotowania, daje im odrobinę ciszy. Podobnie, jeśli mamy małe dzieci, zamknięta kuchnia do pewnego stopnia może mieć sens. Drzwi skutecznie oddzielą kuchnię od gwaru w pozostałej części mieszkania, a jednocześnie sprawią, że można pozostawić gotujące się garnki bez obaw, że do kuchni wbiegną nagle nasze pociechy.

Co jeszcze może przemawiać za kuchnią zamkniętą? Zapewne wiele pań domu niechętnie się do tego przyzna, ale kuchnia zamknięta pozwala odciąć ją od reszty mieszkania przez oczami innych. Dzięki temu nie musimy się obawiać czy pozostawiliśmy w niej idealny porządek. Każdy, kto dużo gotuje, ma małe dzieci, wie doskonale, że kuchnia rzadko wygląda niczym z katalogu, czyli nie nosi śladów użytkowania.

Wady kuchni zamkniętej

Duża część wad kuchni zamkniętej została wymieniona między słowami w powyższych akapitach. Podsumujmy je zatem razem. Kuchnia zamknięta to często optyczne zmniejszenie powierzchni mieszkania. Nie bez przyczyny otwarte kuchnie bardzo często są stosowane w kawalerkach i małych mieszkaniach, w których każda dodatkowa ścianka robi różnicę. Do pozostałych wad zaliczyć możemy też odizolowanie od pozostałych domowników. Jeśli kuchnia jest zbyt mała, aby zmieścił się w niej stół, konieczne będzie noszenie posiłków do pokoju.

Podsumowując oba rodzaje kuchni mają swoje plusy i minusy. Wybór jednej z nich powinien być podyktowany potrzebami wszystkich domowników, stylu życia, jaki prowadzimy itp. Pomimo że kuchnie otwarte stały się w ostatnich 20 latach bardzo modne nie oznacza to, że do dobrze przemyślana kuchnia zamknięta nie będzie równie funkcjonalna.