Lepszy kominek elektryczny czy gazowy?

Tradycyjny kominek dodaje pomieszczeniom wyjątkowego charakteru. Nie jest jednak zbyt praktyczny, dzięki czemu dużą popularnością cieszą się urządzenia alternatywne: kominki elektryczne i gazowe. Które z tych rozwiązań jest lepsze? W tym artykule omawiamy wady i zalety obu opcji.

Kominek gazowy – czy warto? 

Urządzeni gazowe, podobnie do elektrycznych, nie wymagają składowania i używania opału. Ciepło generowane jest przez palnik gazowy, który często przypomina tradycyjne palenisko. Zależnie od modelu w urządzeniu mogą znajdować się różnego rodzaju imitacje drewna lub węgla. Są to elementy dekoracyjne, które dzięki odpowiednim technologiom sprawiają wrażenie palącego się paleniska. 

Kominek gazowy może przypominać zarówno klasyczny kominek na opał, jak i kozę. Jeśli palenisko jest zamknięte, zazwyczaj odgradza je żaroodporna szyba. Obudowa kominka jest natomiast najczęściej z żeliwa, przy czym trzeba podkreślić, że nie wszystkie modele są już z obudową. Istnieją także rodzaje wkładów, które wkłada się we własną obudowę. Dzięki temu możemy osiągnąć zamierzony cel dekoracyjny. 

Największą zaletą kominków gazowych jest oczywiście wygoda. Ogrzewanie uruchamiane jest włącznikiem, bez potrzeby rozpalania opału. Nie trzeba też gromadzić żadnych zapasów paliwa. Dodatkowo zaawansowane urządzenia są w pełni programowalne – można je łatwo dostosować do swoich potrzeb. 

Dużą wadą urządzeń gazowych jest jednak to, że trzeba je podłączyć do instalacji gazowej. Nieco ogranicza to możliwości montażu lub wymaga dodatkowych kosztów. Istnieją też pewne ograniczenia, bo takich kominków nie powinno się montować w bardzo małych pomieszczeniach. Ponadto, niezauważona usterka urządzenia może być bardzo niebezpieczna. 

Kominek elektryczny – czy warto? 

Kominki elektryczne, tak samo jak gazowe, imitują klasyczne urządzenia. Niemniej, w tym przypadku producenci chętnie idą o krok dalej, urozmaicając swoje projekty. Paleniska imitują nie tylko drewno czy węgiel, ale też np. iskrzące się kostki lodu. W tym przypadku można więc uzyskać wyjątkowy, bardzo niecodzienny płomień. 

Urządzenia te również nie wymagają składowania żadnego opału ani zakupu paliwa. Niemniej, trzeba je podłączyć do prądu, co wiąże się z obawą o koszty eksploatacji. Faktem jest, że ceny energii elektrycznej cały czas rosną, a ceny gazu spadają. Warto jednak podkreślić, że obecnie można na rynku znaleźć niezwykle wydajne urządzenia energooszczędne. To znacząco zmienia koszty eksploatacji. 

Kominki elektryczne również można kupić już w obudowie lub w formie wkładu. Ich działanie uzależnione jest od prądu (bez prądu po prostu nie działają), ale jednocześnie są też bardzo funkcjonalne. Zaawansowane urządzenia można programować w pełni, również zdalnie. Utrzymują stałą temperaturę, są proste w obsłudze i bezpieczne. 

Który kominek jest lepszy? 

To zależy od naszych preferencji i możliwości, jednak obecnie większą popularnością cieszą się urządzenia elektryczne. Wynika to po prostu z wygody zarówno w użytkowaniu, jak i montażu. Należy też pamiętać, że wybór powinien zależeć nie tylko od zalet i wad, lecz także od parametrów grzewczych i nie tylko, jakie chcesz osiągnąć. 

Więcej na temat kominków znajdziecie na: https://trzymajsiecieplo.pl/kominki-elektryczne-dimplex.html