W momencie, gdy ubita warstwa gwałtownie zsuwa się z dachu, może spowodować spore zniszczenia. Nagłe osunięcie się śniegu bywa powodem uszkodzenia systemów rynnowych, okapów, anten i przewodów elektrycznych przytwierdzonych do ścian, parapetów itd. Ciężki śnieg stanowi również realne zagrożenie dla człowieka. Dlatego też zaleca się, by na dachach budynków montować akcesoria przeciwśnieżne, takie jak śniegołapy, płotki przeciwśniegowe czy rozbijacze śniegu.
Rodzaje zabezpieczeń przeciwśnieżnych
Zasada działania większości dostępnych na rynku akcesoriów przeciwśnieżnych jest taka sama. Płotki i rury przeciwśniegowe montuje się po to, by utrzymywały śnieg na dachu i zapobiegały jego nagłemu osuwaniu. Oczywiście nie chodzi o to, by zmarznięty śnieg cały czas pozostawał na dachu i obciążał jego konstrukcję. Dzięki systemom przeciwśnieżnym śnieg zsuwa się powoli, etapami i nie powoduje przy tym żadnych uszkodzeń.
Do najpopularniejszych akcesoriów dachowych tego typu zaliczamy śniegołapy rurowe oraz płotki przeciwśniegowe. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Często przeważają tutaj względy estetyczne – rury przeciwśniegowe wyglądają nowocześniej, poza tym ich kolorystykę można idealnie dopasować do kolorystyki dachu. Śniegołapy malowane są na wybrany kolor z palety RAL.
Montaż akcesoriów przeciwśnieżnych
O montażu elementów ochrony przeciwśnieżnej warto pomyśleć nie tylko wtedy, gdy posiadamy dom o dużym kącie nachylenia połaci dachu. Ze stromych dachów śnieg może zsuwać się na bieżąco, tymczasem na dachach o niższym kącie nachylenia może zalegać i lodowacieć tygodniami.
Śniegołapy i płotki przeciwśniegowe, niezależnie od kąta nachylenia połaci dachu, powinno się montować przede wszystkim w tych miejscach na dachu, które znajdują się bezpośrednio nad wejściem do domu i wjazdem do garażu, a także nad ścieżkami wokół budynku. Zabezpieczenia przeciwśniegowe powinno pojawić się nad tarasem, zwłaszcza gdy został wyłożony deską tarasową lub płytkami. Jeżeli obok budynku znajdują się rośliny ozdobne, płotki sztachetowe, palisady ogrodowe, murowany grill ogrodowy czy przydomowy plac zabaw, również należy je odpowiednio zabezpieczyć.
Montaż akcesoriów przeciwśnieżnych może być jednym z ostatnim etapów prac budowalnych – wówczas wykonuje się go niejako przy okazji montażu połaci dachowej. Jednocześnie należy dodać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by śniegołapy rurowe pojawiły się na dachu później. W każdym przypadku montaż powinien wykonać dekarz, dzięki czemu dach nie zostanie uszkodzony, a rury przeciwśniegowe zostaną przytwierdzone fachowo i w sposób bezpieczny.