Wanna wolnostojąca to obecnie coraz częściej wybierane wyposażenie łazienek. Taki produkt ma wiele zalet, warto jednak pamiętać, że łazienka, jak każde pomieszczenie, powinno być dobrze zaprojektowane. Na rynku dostępne są różne modele wanien. Jak zatem wybrać najlepszy projekt? Z jakiego tworzywa powinna być wykonana porządna walna wolnostojąca? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
- Wanna wolnostojąca do jakiej łazienki pasuje?
- Jak dopasować wymiary wanny wolnostojącej do swojej łazienki?
- Wanna wolnostojąca – jaki materiał wybrać?
- Jak dopasować design wanny wolnostojącej do swojej łazienki?
- Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem wanny wolnostojącej?
Wanna wolnostojąca do jakiej łazienki pasuje?
Wanna wolnostojąca to dobre rozwiązanie w większych łazienkach, gdzie oszczędność miejsca nie odgrywa aż takiej dużej roli. Warto urządzić przestrzeń tak, by to właśnie elegancka i wygodna wanna była najważniejszym elementem projektu. Taki produkt stoi z reguły w pewnym oddaleniu od ściany, jednak często nie na tyle daleko, by postawić wokół niej dodatkowe półki lub szafki. Dlatego warto zastanowić się, jak zaaranżować resztę łazienki. Dzięki temu miejsce to będzie się nie tylko dobrze prezentować, lecz także spełni wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Odpowiednia liczba schowków pozwoli przechować wszystkie ręczniki, kosmetyki oraz środki czystości. Jeśli Twoja łazienka jest mniejsza, może być problem z zaprojektowaniem przestrzeni tak, by była ona funkcjonalna.
Jak dopasować wymiary wanny wolnostojącej do swojej łazienki?
Każda wanna powinna idealnie pasować do rozmiarów pomieszczenia. Standardowe modele o prostokątnym kształcie mają od 160 do 170 cm długości. Taki rozmiar wanny wolnostojącej sprawdzi się praktycznie w każdym miejscu. Jeśli twoja łazienka to naprawdę duże pomieszczeni, możesz zdecydować się na większy sprzęt, np. o długości około 220 cm. Warto także zastanowić się, że czy konkretny przedmiot jest wystarczający dla użytkowników. Nie tylko gabaryty łazienki mają znaczenie. Równie ważną rolę odgrywa wzrost użytkowników. Bardzo wysokie osoby nie będą czuły się komfortowo w średniej wielkości wannie. W takich sytuacjach lepiej wybrać model właśnie około dwumetrowy, co będzie wygodne dla wszystkich osób, które będą brały kąpiel.
Wanna wolnostojąca – jaki materiał wybrać?
Praktycznie każdy sklep z akcesoriami budowlanymi dostarcza Klientom bardzo dużą liczbę różnorodnych produktów. Tak też jest w przypadku wanien. Różnią się one kształtem, kolorem, rozmiarami, stylem wykonania, ceną oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Ten ostatni czynnik znacznie wpływa na wytrzymałość wanny, komfort użytkowania oraz łatwość usuwania zabrudzeń oraz osadów. Przykładem są wanny akrylowe. Jest to materiał bardzo łatwy w obróbce, dlatego są to najczęściej produkowane wanny. akryl jest bardzo przyjemny w dotyku. Wchodząc do takiej wanny, nie mamy uczucia zetknięcia się zimnego tworzywa ze skórą, co jest bardzo nieprzyjemne. Dodatkowo tworzywo jest wytrzymałe, solidne oraz odporne na przebarwienia. Bardzo łatwo czyści się taką wannę zwykłymi środkami.
Kolejny typ to wanny stalowe. Na blachę nanoszona jest specjalna emalia i to w kilku warstwach. Następnie cały produkt poddawany jest obróbce termicznej, dzięki czemu stal i emalia łączą się ze sobą. Emalia ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo twarda, wiec trudno ją uszkodzić. Dodatkowo można ją czyścić nawet szorstkimi gąbkami, ponieważ nie powstają zarysowania. Kolor emalii nie ulega zmianie nawet po wielu latach intensywnej eksploatacji. Duże wanny stalowe są bardzo stabilne, ponieważ są ciężkie. Z drugiej strony wanny te charakteryzują się wyższym stopniem utraty ciepła, co w przypadku długich kąpieli sprawia, że trzeba często dolewać ciepłą wodę.
Na rynku dostępne są także wanny z konglomeratu. Tworzywa te powstają na bazie dwóch podstawowych składników, jakim są: quaryl i kwarc. Taki materiał jest trwały i ciepły w dotyku. Wanny te dobrze trzymają ciepło. Coraz więcej osób decyduje się na zakup wanny drewnianej. Takie rozwiązanie należy do najbardziej ekologicznych. Drewno doskonale trzyma ciepło. Warto jednak pamiętać, że drewniana obudowa wymaga odpowiedniego zaimpregnowania. Wnętrze takiej wanny jest najcześciej akrylowe.
Jak dopasować design wanny wolnostojącej do swojej łazienki?
Oczywiście kluczową rolę odgrywa dobranie wanny do ogólnej aranżacji. W klasycznych łazienkach bardzo dobrze prezentują się owalne modele z zaokrąglonymi liniami. Warto także zastanowić się nad wyborem nóżek. Dostępne są różne rustykalne wzory i kształty, które idealnie pasują do romantycznego stylu. Kanciaste i bardziej masywne wanny sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych i bardziej futurystycznych przestrzeniach.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem wanny wolnostojącej?
Do luksusowej kąpieli potrzebne są też dodatkowe funkcje. Wiele wanien wolnostojących ma wbudowany sprzęt do hydromasażu. Takie elementy sprawią, że kąpiel stanie się najprzyjemniejszą częścią każdego dnia.