Jak kupić apartament, aby nie narazić się na straty?

Wraz z momentem zostania właścicielem mieszkania, na pewno rozważymy wiele rzeczy, a nawet w skrajnych sytuacjach zakwestionujemy jego zakup.

Aby uniknąć komplikacji spowodowanych wydawaniem zbyt dużych pieniędzy, najlepiej przyznać się uczciwie, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby wybrać cztery ściany marzeń. Jak pozwolić sobie na osiągnięcie tego stanu?

Weryfikacja potrzebnego metrażu

Wpierw dobrze jest ustalić preferowaną powierzchnię mieszkania. Mówimy tu nie tylko o jego wielkości, ale także o liczbie dostępnych pokoi. Kupując, musimy brać pod uwagę nie tylko nasze obecne warunki życia, ale także te przyszłościowe. Nigdy bowiem nie wiemy, czy ostatecznie nie przydarzy nam się małżeństwo, czy fakt posiadania potomstwa.

Dostępny budżet

Następnie trzeba wspomnieć o dostępnych zasobów finansowych. Obejmują one kapitał własny i różne formy finansowania zewnętrznego, w tym kredyty bankowe. Dlatego dobrze jest umówić się na spotkanie w banku, w którym zostanie obliczona zdolność kredytowa. Jest to szczególnie ważne, gdyż niski wyniki znacznie ograniczy swobodę działania, a tzw. „chwilówki” nie będą korzystne w dłuższej perspektywie. Wspomnimy też o opłatach opcjonalnych, gdyż w trakcie przygotowania budżetu należy też uwzględnić koszty mające pośredni związek z zakupem lokum.

Właściwe szukanie dobrych ofert

Gdy przeanalizowane zostaną minimalne wymagania i nasze możliwości finansowe, przejdźmy do szukania atrakcyjnych ofert sprzedaży nieruchomości. Do tej kwestii można podejść na własną rękę lub z uwzględnieniem osoby pośredniczącej. W miarę możliwości poprośmy, aby odwiedzanie mieszkania odbywało się w słoneczny dzień, ponieważ pomoże to w klarownym przebadaniu obiektu i łatwiejszym wychwyceniu niedoskonałości, takich jak pęknięcia, ślady na podłodze itd.

Lokalizacja

Wreszcie, mamy kryteria wyboru oparte na lokalizacji. Najpopularniejszy wybór to nowe apartamenty w centrum miasta lub na przedmieściach. Wpływ na selekcję będzie mieć też okoliczna infrastruktura, aby mieć stały dostęp do różnego rodzaju usług i szybkiej komunikacji miejskiej.

Podsumowanie

Nikt nie chciałby zarówno stracić pieniądze, jak i wprowadzić się do apartamentu, który w pełni nie spełnia jego oczekiwań. Na szczęście, przy odrobinie dobrej woli można skutecznie uchronić się przed tego typu sytuacjami.