Najciekawsze pomysły na aranżację salonu

Salon to najbardziej reprezentatywna część domu. Przyjmujemy tu gości, odbywają się rodzinne spotkania, czy oficjalnie świąteczne obiady. Poza tym salon jest miejscem odpoczynku po ciężkim dniu w pracy. Ważne jest, żeby salon spełniał rolę nie tylko praktyczną, ale i estetyczną. Sprawdź najciekawsze pomysły!

Jaki styl wybrać

Tak jak każdy człowiek posiada swój własny styl, dopasowany do jego osobowości, tym samym powinieneś kierować się podczas aranżacji wnętrz. Warto inspirować się określonymi kanonami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby miksować je ze sobą. Dzięki temu stworzysz zupełnie nową, nieoczywistą mieszankę.

Baza salonu

Ciekawym rozwiązaniem jest posiadanie podstawowego wyposażenia i dobieranie do niego dodatków. W ten sposób możesz częściej zmieniać wystrój, nie ponosząc wysokich kosztów.

Bazą mogą być meble i ściany w uniwersalnym kolorze. Do tego zielone kwiaty, które nigdy nie wyjdą z mody. Zmieniać może się kolor jednej ściany, koce, figurki, obrazy. Jest to rozwiązanie dla ludzi, którzy kochają niebanalne pomysły.

Samodzielny projekt

Jeżeli planujesz samodzielnie przygotować projekt, ukończ szkolenie z AutoCAD, które pozwoli Ci przygotować projekt. To program do dwuwymiarowego i trójwymiarowego komputerowego wspomagania projektowania. Dzięki niemu dokładnie zaprojektujesz salon i dokładnie wymierzysz, ile materiałów, potrzebujesz oraz jaką kanapę zamówić.

Styl nowoczesny

Ten style cechuje funkcjonalność i prostota. Najważniejszymi elementami są meble i prostota formy. Kolory jakie, są wykorzystywane przy tego typu projektach to beż, biel, czerń, szarość. Wszelkie kolory powinny być stonowane i odpowiednio ze sobą łączone. We wnętrzu nie może znajdować się zbyt wiele elementów. Ten rodzaj estetyki sprawdzi się u minimalistów, którzy lubią prostotę z odrobiną designerskiego wykończenia.

Dekoracji jest niewiele, jednak są niebanalne na przykład w geometryczne wzory bądź kształtne lampy. Oświetlenie odgrywa dużą rolę w odczuwaniu nastroju mieszkania. Przez minimalistyczny efekt stylu nowoczesnego światłem możemy sprawić, że wnętrze stanie się bardziej przytulne.

Styl rustykalny

W odwrocie do stylu nowoczesnego przychodzi styl rustykalny (nazwa pochodzi od angielskiego słowa rustic-wiejski). Przeznaczony dla osób, które cenią sobie spokój, wygodę i chcą żyć w klimacie slow-live. Wyobraź sobie angielską rezydencję na wsi. Właśnie taki klimat chcesz uzyskać przy rustykalnym stylu salonu.

Kolory, na jakie stawia się to biel, beż, kolor ziemi, z bardziej kwiatowymi akcentami. Materiały to len, bawełna czy deski podłogowe. Ten styl również cechuje prostota formy, jednak z nieco przytulniejszym akcentem. W salonie sprawdzi się masywny styl połączony z rustykalnymi meblami. Do tego wiklinowa kanapa. Nie może zabraknąć ogromnych, wiejskich bukietów kwiatów. Z dodatków warto pamiętać o poduszkach i rękodziele.

Styl industrialny

Charakteryzuje się surowością i ekstrawagancją. Powstał w wyniku recesji w Stanach Zjednoczonych w latach 50 ubiegłego wieku. Na początku służył do zagospodarowania przestrzeni po fabrykach i magazynach. Dlatego idealnie sprawdza się w dużych, loftowych przestrzeniach. Ten styl nie sprawdzi się u każdego. Jeżeli Twój salon połączony jest, chociażby z kuchnią, jesteś w stanie uzyskać klimat industrialny. Zastosuj drewno, beton czy metal. Te materiały nadadzą surowości w pomieszczeniu. Meble powinny mieć niepowtarzalny charakter. Sprawdź aukcje meblowe, czy vitage shopy. To w nich można znaleźć unikalne egzemplarze starych mebli. Dodatki, jakie się sprawdzą to szklane klosze lamp, metalowe doniczki, czy chociażby stara maszyna do pisania. Pamiętaj, że każdy styl możesz dopasować do własnych możliwości i jeżeli nie posiadasz dużego okna i przestrzeni bez podziałów, możesz zastosować elementy w swoim salonie i nadać mu surowości i autentyczności.

Styl skandynawski

Ten styl skradł serca wielu Polaków. Tak jak przy stylu nowoczesnym, należy wykorzystać to biel, czerń oraz jasne odcienie szarości. W tym wypadku należy skontrastować je z wyrazistymi kolorami takimi jak butelkowa zieleń. Główną rolę odgrywają tutaj tkaniny takie jak: juta, bawełna i len. Materiały, które będą pasować na podłogę to zdecydowanie drewno. Postaw na warstwy. Dodatki, jakie stosuje się w tym stylu, nadają przytulnego charakteru, równocześnie nie zagracając przestrzeni użytkowej. Duża ilość poduszek, koców czy neutralnych obrazów świetnie się sprawdzi.

Podsumowanie

To tylko niektóre style, w jakich możesz zaprojektować swój salon. Przed podjęciem decyzji zapoznaj się z jak największą ilością projektów i sprawdź, co odpowiada ci najbardziej. Zwróć uwagę, jaki klimat chcesz uzyskać i działaj!